Skleroterapia - opis zabiegu
Przewlekła niewydolność żylna
Przewlekła niewydolność żylna wciąż jest poważnym problemem w populacji. Dotyka on niemalże 50% osób po 50 roku życia, częściej objawiając się u kobiet. Do podstawowych objawów przewlekłej niewydolności żylnej należą żylaki, czyli poszerzone żyły powierzchowne kończyn dolnych, obrzęki, przebarwienia.
W zaawansowanych stadiach choroby dostrzec można trudno gojące się owrzodzenia oraz zmiany zanikowe skóry. Jak poradzić sobie z tym problemem i czy są sposoby jednokrotnego i przy tym skutecznego wyeliminowania tych wszystkich problemów?
Terapie zachowawcze żylaków
Do metod zachowawczego leczenia żylaków kończyn dolnych zaliczyć należy między innymi stosowanie leków poprawiających funkcję układu naczyniowego. Preparaty z diosminą i heparyną są skuteczne w zwalczaniu podstawowych objawów żylaków kończyn dolnych. Niestety, ale narzędzia te nie działają przyczynowo.
Podstawowym źródłem niewydolności żylnej jest niedostateczna praca układu zastawkowego i żył przeszywających, które przekazują krew z układu żył powierzchownych do żył głębokich podudzia i uda.
Perforatory ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do cofania się krwi z
żył głębokich do układu powierzchniowego. Krytycznie poszerzają się
więc żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe i to one są głównym źródłem
żylaków lokalizujących się w obrębie kończyn dolnych. Istotna jest
również rola kompresjoterapii, która polega na stosowaniu kontrolowanego
ucisku na powierzchnię podudzi z wykorzystaniem specjalnych pończoch
uciskowych. Jest to jednakże leczenie przewlekłe i niosące za sobą wiele
niedogodności - więcej znajdziesz w opisie na skleroterapia LeaClinic.
Celowane zabiegi lecznicze w Krakowie
Leczeniem przyczynowym może być jedynie zastosowanie specyficznych metod zabiegowych. Operacja Babcooka z racji na inwazyjny i okaleczający charakter jest rzadko wybierana. O wiele częściej stosowane są takie metody jak skleroterapia. Zabiegi skleroterapii mają wiele atutów. Pierwotne metody opierały się na podawaniu wysokoprocentowego alkoholu w obręb żylaków, co doprowadzała do ich obliteracji (zamknięcia).
W chwili obecnej chętniej wykorzystuje się pianki oraz światło laserowe. Skleroterapia piankowa opiera się na zastosowaniu specjalnego związku, który ulega spienianiu i doprowadza do zamknięcia żyły. Jest to metoda małoinwazyjna, skuteczna i bezpieczna. Niemniej jednak wciąż nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co ogranicza jej dostępność.
Zabieg skleroterapii mozna wykonać w wielu miejscach Polski - np. w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy