Wózki Agv przyszłością transportu wewnętrznego
AGV są to autonomiczne pojazdy wyposażone w czujniki, dzięki którym mogą samodzielnie przemieszczać się w pomieszczeniach gdzie znajdują się ludzie, maszyny czy inne wózki
Podział wózków AGV.
Wózki samojezdne AGV można podzielić ze względu na zastosowanie oraz wielkość. Jeśli chodzi o ich funkcje to wyróżniamy wózki AGV holownicze, transportowe oraz widłowe. W kwestii rozmiaru dzielą się one na duże oraz małe. W kategorii wózków małych mieszczą się między innymi roboty mobilne.
Gdzie można stosować wózki AGV?
Człowiek nie wszędzie może pracować, poza tym w trudny warunkach środowiskowych jego wydajność będzie mniejsza. Wózki AGV doskonale sprawdzą się w warunkach trudnych lub niebezpiecznych dla człowieka, chociażby w miejscach gdzie panuje wysoka lub niska temperatura, oraz tam gdzie występuje powtarzalna, seryjna produkcja na dużą skalę. Samojezdne wózki AGV są popularne między innymi w przemyśle motoryzacyjnym.
Wady takiego rozwiązania.
Wózki AGV wymagają systemu sterującego, którego wdrożenie może być czasochłonne i dość inwazyjne. Ciągle jednak trwają prace nad ułatwieniem i uproszczeniem tego procesu. Sama eksploatacja wózka nie jest droga, a dodatkowo odpada koszt pracownika do jego obsługi. Finalnie więc wydatki się kompensują.
Wózki samojezdne AGV nie są dedykowane do zadań jednorazowych. Poza tym na chwilę obecną występują jeszcze pewne problem z radzeniem sobie z nierównościami. Dodatkowo nie mogą one pracować na zewnątrz, ze względu na stosowana w nich elektronikę.
Sterowanie wózkami AGV.
Wózki samojezdne AGV mogą być sterowane rożnymi sposobami. Wyróżniamy między sterowanie za pomocą pętli indukcyjnej czy sterowanie refleksyjne. To pierwsze wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej, drugie natomiast może korzystać z czujników magnetyczny świetlnych.
Z innych metod oparty na świetle stosuje się również sterowanie laserowe czy wizyjne. Być może w przyszłości wózki AGV będą również mogły być sterowane za pomocą satelitów GPS czy ultradźwięków, ale te technologie są dopiero w fazie rozwoju.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy