Wózki AGV automatyzacją procesów wewnętrznych
Automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych postępuje coraz szybciej. Również w świecie transportu zaczynają się pojawiać rozwiązania nie wymagające obsługi przez człowieka, jednym z takich przykładów są wózki AGV. Najbardziej podstawowa definicja mówi nam, że wózek AGV to autonomicznie sterowany pojazd, który posiada zestaw czujników umożliwiających mu samodzielną, oraz co ważne bezpieczną jazdę pomiędzy maszynami oraz ludźmi.
Jak dzielą się wózki AGV?
Istnieje co najmniej klika kryteriów na podstawie, których można podzielić wózki AGV. Jednym z nich z całą pewnością jest rozmiar. Jak logika wskazuje wózek AGV może być mały lub duży, tak po prostu. Kolejna metoda podziału obejmuje sposób w jaki wózki AGV przewożą swój ładunek. W klasyfikacji tej wyróżniamy wózki typu unit load, czyli takie, które przewożą ładunek bezpośrednio na sobie.
Drugi rodzaj wózków ciągnie transportowane przedmioty za sobą (tzw. pociąg logistyczny). Ważną metodą klasyfikacji jest zastosowanie do jakiego przewidziany jest wózek AGV. Wyróżniamy tutaj wózki holownicze, widłowe oraz transportowe. Oczywiście wózki klasyfikować można jeszcze na wiele innych sposobów, w zależności od tego na jakim elemencie ich funkcjonalności lub konstrukcji się skupimy.
Wózek AGV i jego zalety
Przyznać trzeba, że wózki AGV mają wiele zalet. Ponieważ do ich obsługi nie potrzebny jest człowiek są bardzo wydajne. Mogą pracować praktycznie bez przerwy, co w przypadku człowieka oczywiście nie jest realnym. Wózek AGV to rozwiązanie bardzo bezpieczne.
Wyposażony w dużą ilość czujników jest w stanie poruszać się bezkolizyjnie i szybko reagować na zmiany na swojej trasie, np. wtargnięcie pieszego. Ponieważ wózki AGV nie muszą być obsługiwane przez człowieka, mogą pracować tam, gdzie człowiek nie może - w warunkach szkodliwych czy niebezpiecznych. Wózek AGV świetnie sprawdzi się przede wszystkim w dużych halach produkcyjnych i magazynowych.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy