Powrót do: Firmy i usługi

Infrastruktura sieciowa w XXI wieku: nowy wygląd


Do niedawna sektory telekomunikacji, informatyki i komunikacji masowej rozwijały się oddzielnie, każdy w swoim własnym tempie i według własnej trajektorii. Na przykład w branży komunikacyjnej, zwłaszcza mobilnej, cyfryzacja (o której tak wiele się mówi) rozpoczęła się 10-15 lat temu i dziś jest już prawie zakończona.

Informatyka w ogóle jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowaną technologicznie branżą. Dlatego też zarówno praktyki legislacyjne, jak i wykonawcze dotyczące nowej, konwergentnej branży (nazwijmy ją "rynkiem mediów sieciowych") nie nadążają za zmianami zachodzącymi na rynku.

Telewizja_internetowaOznacza to, że nie tylko "ostatnia mila" jest krytyczna dla użytkowników iPhone, ale także infrastruktura (telefony, telewizja, internet) - https://ideatechnologie.com/category/operatorzy/infrastruktura/ jako całość, która może zapewnić jakość usług end-to-end. Innymi słowy, urządzenia końcowe abonentów pociągają za sobą zmiany w całej infrastrukturze.

W efekcie abonenci mają w swoich rękach i mieszkaniach sporo urządzeń, których używanie w pewnym sensie można nazwać telewizją: dekodery telewizyjne, różnego rodzaju magnetowidy cyfrowe i wideo, komputery osobiste, telefony komórkowe. Może on również obejmować bardziej pośrednie urządzenia i technologie, takie jak szerokopasmowy dostęp do Internetu, który umożliwia dostarczanie sygnałów telewizyjnych do określonego mieszkania, konsole do gier i podobne zastosowania.

IPTV

Przy dostarczaniu IPTV większość funkcji jest przejmowana przez dostawcę IPTV, który zajmuje się zarówno agregacją, jak i dostarczaniem treści. Wykorzystuje on istniejące urządzenia końcowe abonenta, oferując mu modem. Niemniej jednak, treść w IPTV nie różni się zbytnio od treści telewizyjnych - z tym zastrzeżeniem, że podczas oglądania można włączyć dodatkowe funkcje interaktywne, takie jak opóźnione nagrywanie, kontrola rodzicielska itp.

Telewizja internetowa

Pojawienie się IPTV wynika z faktu, że dostęp do szerokopasmowego Internetu staje się coraz bardziej powszechny w wielu krajach i duża część populacji ma możliwość oglądania treści w ten sposób.

Telewizja mobilna

Model telewizji mobilnej odnosi się do wykorzystania sieci komórkowej i telefonu komórkowego do dostarczania sygnału telewizyjnego. W rezultacie pojawiają się nowe rodzaje treści, dostarczane za pomocą nowych środków, a także cały segment tzw. telewizji zarządzanej, która dostarcza sygnał telewizyjny. W ramach telewizji zarządzanej pojawia się tzw. segment broadcast, który umożliwia nie tylko masowe usługi nadawcze.


KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Skomentuj